Latest Posts

Jan 22, 2010

Australian Open Day 5: Today's matches

Schedule of play on Day 5 of the Australian Open at Melbourne Park.

Prefix number denotes seeding.


All sessions start at 11am Melbourne time unless stated:

ROD LAVER ARENA
WS, Rd 3: Elena Baltacha (GB) v 2-Dinara Safina (Rus)
MS, Rd 3: 7-Andy Roddick (US) v Feliciano Lopez (Spa)
MS, Rd 3: Florian Mayer (Ger) v 4-Juan Martin Del Potro (Arg)

From 7pm
MS, Rd 3: 27-Philipp Kohlschreiber (Ger) v 2-Rafael Nadal (Spa)
WS, Rd 3: Angelique Kerber (Ger) v 3-Svetlana Kuznetsova (Rus)

HISENSE ARENA
WS, Rd 3: 8-Jelena Jankovic (Srb) v 31-Alona Bondarenko (Ukr)
WS, Rd 3: Justine Henin (Bel) v 27-Alisa Kleybanova (Rus)
MS, Rd 3: 5-Andy Murray (GB) v Florent Serra (Fra)

From 7pm
WS, Rd 3: 15-Kim Clijsters (Bel) v 19-Nadia Petrova (Rus)
MS, Rd 3: Ivo Karlovic (Cro) v 24-Ivan Ljubicic (Cro)

MARGARET COURT ARENA
MD, Rd 2: Rameez Junaid/Peter Luczak (Aus) v Philipp Marx (Ger) /Igor Zelenay (Svk)
WS, Rd 3: Sara Errani (Ita) v Yanina Wickmayer (Bel)
MS, Rd 3: 33-John Isner (US) v 12-Gael Monfils (Fra)
MS, Rd 3: 14-Marin Cilic (Cro) v 19-Stanislas Wawrinka (Swi)

From 7pm
MD, Rd 2: 1-Bob Bryan/Mike Bryan (US) v Rik De Voest (SAf)/Scott Lipsky (US)

COURT 2
6-Lisa Raymond (US)/Rennae Stubbs (Aus) v Julie Coin (Fra)/Marie-Eve Pelletier (Can)
MS, Rd 3: Evgeny Korolev (Kaz) v 11-Fernando Gonzalez (Chile)
WD, Rd 2: Ioana Raluca Olaru /Olga Savchuk (Ukr) v 2-Venus Williams/Serena Williams (US)
MD, Rd 2: Simone Bolelli/Andreas Seppi (Ita) v 14-Martin Damm/Filip Polasek (Svk)

COURT 3
MD, Rd 2: 8-Marcel Granollers/Tommy Robredo (Spa) v Johan Brunstrom (Swe)/Jean-Julien Rojer (Aho)
WS, Rd 3: Maria Kirilenko (Rus) v Roberta Vinci (Ita)
WS, Rd 3: Jie Zheng (Chn) v 11-Marion Bartoli (Fra)
WD, Rd 2: Melinda Czink (Hun)/Natalie Grandin (SAf) v 7-Alisa Kleybanova (Rus)/Francesca Schiavone (Ita)

COURT 6
WD, Rd 2: 1-Cara Black (Zim)/Liezel Huber (US) v Carly Gullickson (US)/Vladimira Uhlirova (Cze)
Mixed, Rd 1: Alicia Molik/Matthew Ebden (Aus) v 8-Elena Vesnina (Rus)/Andy Ram (Isr)
Mixed, Rd 1: 1-Cara Black (Zim)/Leander Paes (Ind) v Sophie Ferguson/Carsten Ball (Aus)
WD, Rd 2: Casey Dellacqua (Aus)/Marina Erakovic (NZ) v 11-Alla Kudryavtseva/ Ekaterina Makarova (Rus)
Mixed, Rd 1: Jarmila Groth/Samuel Groth (Aus) v 4-Nuria Llagostera Vives (Spa)/Michal Mertinak (Svk)

COURT 7
MD, Rd 2: Eric Butorac/Rajeev Ram (US) v 7-Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (Pol)
WD, Rd 2: 12-Chia-Jung Chuang (Tpe)/Kveta Peschke (Cze) v Sally Peers (Aus)/Laura Robson (GB)
WD, Rd 2: 13-Gisela Dulko (Arg)/Flavia Pennetta (Ita) v Sarah Borwell (GB)/Raquel Kops-Jones (US)
WD, Rd 2: 16-Iveta Benesova/Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka (Cze)

COURT 8
WD, Rd 2: Klaudia Jans/Alicja Rosolska (Pol) v 4-Su-Wei Hsieh (Tpe)/Shuai Peng (Chn)
MD, Rd 2: 11-Simon Aspelin (Swe)/Paul Hanley (Aus) v Prakash Amritraj/Somdev Devvarman (Ind)
WD, Rd 2: 10-Sania Mirza (Ind)/Virginia Ruano Pascual (Spa) v Timea Bacsinszky (Swi)/Tathiana Garbin (Ita)
MD, Rd 2: Albert Montanes (Spa)/Martin Vassallo Arguello (Arg) v 2-Daniel Nestor (Can)/Nenad Zimonjic (Srb)

COURT 18
MD, Rd 2: Fabio Fognini/Potito Starace (Ita) v 17-Jurgen Melzer (Aut)/Philipp Petzschner (Ger)
WD, Rd 2: 3-Nuria Llagostera Vives/Maria Jose Martinez Sanchez (Spa) v Shahar Peer (Isr)/Galina Voskoboeva (Kaz)
MD, Rd 2: 5-Lukasz Kubot (Pol)/Oliver Marach (Aut) v Igor Kunitsyn (Rus)/Dudi Sela (Isr)

(Image via Yahoo! Sports)

Australian Open Day 4 Wrap-up: Prince Williams meets the King and Queen of tennis

Roger Federer and Serena Williams, the king and queen of tennis welcomed Prince Williams at the Rod Laver Arena yesterday.

The Prince of Wales is visiting Australia this week and the trip wouldn't be complete without stopping by at the craziest Grand Slam tournament.

Judging from the lady's reaction in this picture, I think Prince Williams can beat Federer hands down anytime.

Here's the results from the Australian Open singles and doubles on Day 4 (prefix number denotes seeding):

Round 2 - Men's Singles
9-Fernando Verdasco (ESP) bt Ivan Sergeyev (UKR) 6-1 6-2 6-2
10-Jo-Wilfried Tsonga (FRA) bt Taylor Dent (USA) 6-4 6-3 6-3
1-Roger Federer (SUI) bt Victor Hanescu (ROU) 6-2 6-3 6-2
31-Albert Montanes (ESP) bt Stephane Robert (FRA) 4-6 6-7(3) 6-2 6-3 6-2
18-Tommy Haas (GER) bt Janko Tipsarevic (SRB) 4-6 6-4 6-3 1-6 6-3
22-Lleyton Hewitt (AUS) bt Donald Young (USA) 7-6(3) 6-4 6-1
Stefan Koubek (AUT) bt Ivan Dodig (CRO) 7-6(4) 6-1 6-2
Lukasz Kubot (POL) bt Santiago Giraldo (COL) 6-4 3-6 6-3 6-1
20-Mikhail Youzhny (RUS) bt Jan Hajek (CZE) 6-2 6-1 6-1
Marcos Baghdatis (CYP) bt 17-David Ferrer (ESP) 4-6 3-6 7-6(4) 6-3 6-1
Alejandro Falla (COL) bt Marcel Granollers (ESP) 6-4 6-1 6-3
30-Juan Monaco (ARG) bt Michael Llodra (FRA) 3-6 3-6 7-6(5) 6-1 6-3
3-Novak Djokovic (SRB) bt Marco Chiudinelli (SUI) 3-6 6-1 6-1 6-3
Denis Istomin (UZB) bt Michael Berrer (GER) 7-5 6-3 6-4
26-Nicolas Almagro (ESP) bt Benjamin Becker (GER) 6-4 6-2 3-6 4-6 6-3
6-Nikolay Davydenko (RUS) bt Q-Illya Marchenko (UKR) 6-3 6-3 6-0


Round 2 - Women's SIngles
Casey Dellacqua (AUS) bt Karolina Sprem (CRO) 7-6(4) 7-6(6)
1-Serena Williams (USA) bt Petra Kvitova (CZE) 6-2 6-1
6-Venus Williams (USA) bt Sybille Bammer (AUT) 6-2 7-5
Alberta Brianti (ITA) bt 21-Sabine Lisicki (GER) 2-6 6-4 6-4
22-Daniela Hantuchova (SVK) bt Sofia Arvidsson (SWE) 6-4 6-1
13-Samantha Stosur (AUS) bt Kristina Barrois (GER) 7-5 6-3
17-Francesca Schiavone (ITA) bt Julie Coin (FRA) 6-3 6-4
Tathiana Garbin (ITA) bt Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-7(5) 6-2 6-0
9-Vera Zvonareva (RUS) bt Iveta Benesova (CZE) 6-0 6-3
4-Caroline Wozniacki (DEN) bt Julia Gorges (GER) 6-3 6-1
29-Shahar Peer (ISR) bt Tsvetana Pironkova (BUL) 6-1 6-4
7-Victoria Azarenka (BLR) bt Stefanie Vogele (SUI) 6-4 6-0
16-Li Na (CHN) bt Agnes Szavay (HUN) 3-6 7-5 6-2
32-Carla Suarez (ESP) bt Andrea Petkovic (GER) 6-1 6-4
Gisela Dulko (ARG) bt 20-Ana Ivanovic (SRB) 6-7(6) 7-5 6-4
10-Agnieszka Radwanska (POL) bt Alla Kudryavtseva (RUS) 6-0 6-2


Round 1 - Men's Doubles
Carsten Ball/Stephen Huss (AUS) bt Benjamin Becker/Florian Mayer (GER) 7-6(6) 7-6(3)
Julien Benneteau (FRA)/Steve Darcis (BEL) bt 13-Michael Llodra (FRA)/Andy Ram (ISR) 7-5 3-6 7-5
Igor Kunitsyn (RUS)/Dudi Sela (ISR) bt Marco Chiudinelli (SUI)/Viktor Troicki (SRB) 6-4 6-2
14-Martin Damm (CZE)/Filip Polasek (SVK) bt WC-Marinko Matosevic/Bernard Tomic (AUS) 6-2 6-1
Michael Kohlmann (GER)/Jarkko Nieminen (FIN) bt 4-Mahesh Bhupathi (IND)/Max Mirnyi (BLR) 6-4 6-4
Simone Bolelli/Andreas Seppi (ITA) bt Lukas Lacko (SVK)/Michael Russell (USA) 6-4 6-2
Ivo Karlovic (CRO)/Dusan Vemic (SRB) bt 9-Christopher Kas (GER)/Dick Norman (BEL) 6-4 3-6 6-4
Fernando Gonzalez (CHI)/Ivan Ljubicic (CRO) bt 6-Frantisek Cermak (CZE)/Michal Mertinak (SVK) 6-3 7-6(7)
Fabio Fognini/Potito Starace (ITA) bt Jeremy Chardy/Marc Gicquel (FRA) 5-1 ret.
John Isner/Sam Querrey (USA) bt Jeff Coetzee (RSA)/Rogier Wassen (NED) 6-4 6-1
Feliciano Lopez (ESP)/Rainer Schuttler (GER) bt Frederico Gil (POR)/Kristof Vliegen (BEL) 6-3 6-2
11-Simon Aspelin (SWE)/Paul Hanley (AUS) bt Marcos Daniel (BRA)/Daniel Kollerer (AUT) 6-1 6-2.
3-Lukas Dlouhy (CZE)/Leander Paes (IND) bt Leos Friedl/David Skoch (CZE) 6-3 6-1.
Igor Andreev/Evgeny Korolev (RUS) bt Sergiy Stakhovsky (UKR)/Mischa Zverev (GER) 6-1 7-6(6).
Eric Butorac/Rajeev Ram (USA) bt Thomaz Bellucci/Andre Sa (BRA) 6-3 6-4.


Round 1 - Women's Doubles
7-Alisa Kleybanova (RUS)/Francesca Schiavone (ITA) bt Alberta Brianti (ITA)/Urszula Radwanska (POL) 4-6 7-5 7-6(3)
Shahar Peer (ISR)/Galina Voskoboeva (KAZ) bt Magdalena Rybarikova (SVK)/Renata Voracova (CZE) 6-2 7-5
Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR) bt Akgul Amanmuradova (UZB)/Tamarine Tanasugarn (THA) 4-6 6-1 6-2
12-Chuang Chia-Jung (TPE)/Kveta Peschke (CZE) bt Ipek Senoglu (TUR)/Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-0 7-5
Agnes Szavay (HUN)/Roberta Vinci (ITA) bt Olga Govortsova/Tatiana Poutchek (BLR) 7-5 6-4
Vera Dushevina (RUS)/Anastasia Rodionova (AUS) bt 5-Nadia Petrova (RUS)/Samantha Stosur (AUS) 3-6 6-4 6-1
Melinda Czink (HUN)/Natalie Grandin (RSA) bt Sabine Lisicki (GER)/Aravane Rezai (FRA) 6-3 6-2
15-Maria Kirilenko (RUS)/Agnieszka Radwanska (POL) bt Sorana Cirstea (ROU)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-0 6-7(4) 6-2
10-Sania Mirza (IND)/Virginia Ruano (ESP) bt WC-Yayuk Basuki (INA)/Kimiko Date Krumm (JPN) 6-4 6-2
Victoria Azarenka (BLR)/Svetlana Kuznetsova (RUS) bt Kaia Kanepi (EST)/Jasmin Wohr (GER) 7-6(5) 6-4
13-Gisela Dulko (ARG)/Flavia Pennetta (ITA) bt Alona Bondarenko/Kateryna Bondarenko (UKR) 6-4 2-6 6-3
Jelena Jankovic (SRB)/Shenay Perry (USA) bt Dominika Cibulkova (SVK)/Michaella Krajicek (NED) 6-1 6-4
9-Elena Vesnina (RUS)/Zheng Jie (CHN) bt Alize Cornet (FRA)/Sharon Fichman (CAN) 7-5 6-3
16-Iveta Benesova/Barbora Zahlavova Strycova (CZE) bt Sara Errani (ITA)/Carla Suarez (ESP) 6-2 6-1
Carly Gullickson (USA)/Vladimira Uhlirova (CZE) bt Alexandra Dulgheru/Edina Gallovits (ROU) 6-3 3-6 6-3
Sarah Borwell (GBR)/Raquel Kops-Jones (USA) bt Polona Hercog (SLO)/Petra Martic (CRO) 6-4 7-6(3)
14-Anna-Lena Gronefeld (GER)/Vania King (USA) bt WC-Shannon Golds/Marija Mirkovic (AUS) 6-0 6-1
Virginie Razzano (FRA)/Yanina Wickmayer (BEL) bt Maria Kondratieva (RUS)/Anastasija Sevastova (LAT) 7-5 3-6 6-2
Elena Baltacha (GBR)/Liga Dekmeijere (LAT) bt Lucie Safarova (CZE)/Aleksandra Wozniak (CAN) 7-5 6-2
WC-Sally Peers (AUS)/Laura Robson (GBR) bt Jill Craybas/Abigail Spears (USA) 6-3 7-5

(Images via Yahoo! Sports)

Jan 21, 2010

Australian Open Day 4: Today's matches

Schedule of play on Day 4 of the Australian Open at Melbourne Park.

Prefix number denotes seeding.

All sessions start at 11am Melbourne time unless stated:

ROD LAVER ARENA
MS2, Rd 2: 3-Novak Djokovic (SRB) v Marco Chiudinelli (SUI)
WS, Rd 2: Kristina Barrois (GER) 13- Samantha Stosur (AUS)
MS, Rd 2: 22-Lleyton Hewitt (AUS) v Donald Young (USA)

Not before 7pm
MS, Rd 2: 1-Roger Federer (SUI) v Victor Hanescu (ROU)
WS, Rd 2: Karolina Sprem (CRO) v Casey Dellacqua (AUS)

HISENSE ARENA
MS, Rd 2: Marcos Baghdatis (CYP) v 17-David Ferrer (ESP)
WS, Rd 2: Sybille Bammer (AUT) v 6-Venus Williams (USA)
WS, Rd 2: 1-Serena Williams (USA) v Petra Kvitova (CZE)
MS, Rd 2: 10-Jo-Wilfried Tsonga (FRA) v Taylor Dent (USA)

MARGARET COURT ARENA
WS, Rd 2: Gisela Dulko (ARG) v 20-Ana Ivanovic (SRB)

Not before 12.30pm
WS, Rd 2: 4-Caroline Wozniacki (DEN) v Julia Goerges (GER)
MS, Rd 2: Janko Tipsarevic (SRB) v 18-Tommy Haas (GER)
WD, Rd 1: Vera Dushevina (RUS)/ Anastasia Rodionova (AUS) v 5-Nadia Petrova (RUS)/Samantha Stosur (AUS)

Not before 7pm
MS, Rd 2: 9-Fernando Verdasco (ESP) v Ivan Sergeyev (UKR)

COURT 2
MS, Rd 2: Illya Marchenko (UKR) v 6-Nikolay Davydenko (RUS)
WS, Rd 2: Stefanie Voegele (SUI) v 7-Victoria Azarenka (BLR)
WS, Rd 2: 22-Daniela Hantuchova (SVK) v Sofia Arvidsson (SWE)
WD, Rd 1: Kaia Kanepi (EST)/Jasmin Woehr (GER) v Victoria Azarenka (BLR)/Svetlana Kuznetsova (RUS)

COURT 3
WS, Rd 2: 10-Agnieszka Radwanska (POL) v Alla Kudryavtseva (RUS)
WS, Rd 2: Agnes Szavay (HUN) v 16-Na Li (CHN)
MS, Rd 2: 20-Mikhail Youzhny (RUS) v Jan Hajek (CZE)
MS, Rd 2: Stephane Robert (FRA) v 31-Albert Montanes (ESP)

COURT 5
WD, Rd 1: Sally Peers (AUS)/Laura Robson (GBR) v Jill Craybas (USA)/Abigail Spears (USA)
MD, Rd 1: Jeff Coetzee (RSA)/Rogier Wassen (NED) v John Isner (USA)/Sam Querrey (USA)
WD, Rd 1: 13-Gisela Dulko (ARG)/Flavia Pennetta (ITA) v Alona Bondarenko (UKR)/Kateryna Bondarenko (UKR)
WD, Rd 1: Akgul Amanmuradova (UZB)/Tamarine Tanasugarn (THA) v Ioana Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR)

COURT 6
MS, Rd 2: 30-Juan Monaco (ARG) v Michael Llodra (FRA)
WS, Rd 2: 21-Sabine Lisicki (GER) v Alberta Brianti (ITA)
MD, Rd 1: Marinko Matosevic (AUS)/Bernard Tomic (AUS) v 14-Martin Damm (CZE)/Filip Polasek (SVK)
WD, Rd 1: Alberta Brianti (ITA)/Urszula Radwanska (POL) v 7-Alisa Kleybanova (RUS)/Francesca Schiavone (ITA)

COURT 7
WD, Rd 1: Elena Baltacha (GBR)/Liga Dekmeijere (LAT) v Lucie Safarova (CZE)/Aleksandra Wozniak (CAN)
MS, Rd 2: Alejandro Falla (COL) v Marcel Granollers (ESP)
MS, Rd 2: Lukasz Kubot (POL) v Santiago Giraldo (COL)
MD, Rd 1: Benjamin Becker (GER)/Florian Mayer (GER) v Carsten Ball (AUS)/Stephen Huss (AUS)

COURT 8
MS, Rd 2: 26-Nicolas Almagro (ESP) v Benjamin Becker (GER)
WS, Rd 2: Julie Coin (FRA) v 17-Francesca Schiavone (ITA)
WD, Rd 1: Sorana Cirstea (ROU)/Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v 15-Maria Kirilenko (RUS)/Agnieszka Radwanska (POL)
WD, Rd 1: 10-Sania Mirza (IND)/Virginia Ruano Pascual (ESP) v Yayuk Basuki (INA)/Kimiko Date Krumm (JPN)

COURT 10
MD, Rd 1: Eric Butorac (USA)/Rajeev Ram (USA) v Thomaz Bellucci (BRA)/Andre Sa (BRA)

Not before 12.30pm
WS, Rd 2: Andrea Petkovic (GER) v Carla Suarez Navarro (ESP)[32]
WD, Rd 1: Shannon Golds (AUS)/Marija Mirkovic (AUS) v 14-Anna-Lena Groenefeld (GER)[14]/Vania King (USA)
WD, Rd 1: 16-Iveta Benesova (CZE)/Barbora Zahlavova Strycova (CZE) v Sara Errani (ITA)/Carla Suarez Navarro (ESP)

COURT 11
MD, Rd 1: Sergiy Stakhovsky (UKR)/Mischa Zverev (GER) v Igor Andreev (RUS)/Evgeny Korolev (KAZ)
MD, Rd 1: Feliciano Lopez (ESP)/Rainer Schuettler (GER) v Frederico Gil (POR)/Kristof Vliegen (BEL)
MD, Rd 1: Fabio Fognini (ITA)/Potito Starace (ITA) v Jeremy Chardy (FRA)/Marc Gicquel (FRA)
WD, Rd 1: Agnes Szavay (HUN)/Roberta Vinci (ITA) v Olga Govortsova (BLR)/Tatiana Poutchek (BLR)
WD, Rd 1: Sabine Lisicki (GER)/Aravane Rezai (FRA) v Melinda Czink (HUN)/Natalie Grandin (RSA)

COURT 13
WD, Rd 1: Polona Hercog (SLO)/Petra Martic (CRO) v Sarah Borwell (GBR)/Raquel Kops-Jones (USA)

Not before 12.30pm
WS, Rd 2: Tathiana Garbin (ITA) v Yaroslava Shvedova (KAZ)
MS, Rd 2: Stefan Koubek (AUT) v Ivan Dodig (CRO)
WD, Rd 1: 12-Chia-Jung Chuang (TPE) /Kveta Peschke (CZE) v Ipek Senoglu (TUR)/Yaroslava Shvedova (KAZ)


COURT 14
MD, Rd 1: 11-Simon Aspelin (SWE)/Paul Hanley (AUS) v Marcos Daniel (BRA)/Daniel Koellerer (AUT)
MD, Rd 1: Simone Bolelli (ITA)/Andreas Seppi (ITA) v Lukas Lacko (SVK)/Michael Russell (USA)
WD, Rd 1: Maria Kondratieva (RUS)/Anastasija Sevastova (LAT) v Virginie Razzano (FRA)/Yanina Wickmayer (BEL)
WD, Rd 1: Alize Cornet (FRA)/Sharon Fichman (CAN) v 9-Elena Vesnina (RUS)/Jie Zheng (CHN)

COURT 18
MS, Rd 2: Michael Berrer (GER) v Denis Istomin (UZB)
WS, Rd 2: Vera Zvonareva (RUS)[9] v Iveta Benesova (CZE)
WD, Rd 1: Jelena Jankovic (SRB)/Shenay Perry (USA) v Dominika Cibulkova (SVK)/Michaella Krajicek (NED)
MD, Rd 1: Igor Kunitsyn (RUS)/Dudi Sela (ISR) v Marco Chiudinelli (SUI)/Viktor Troicki (SRB)

COURT 19
MD, Rd 1: Leos Friedl (CZE)/David Skoch (CZE) v 3-Lukas Dlouhy (CZE)/Leander Paes (IND)
MD, Rd 1: Fernando Gonzalez (CHI)/Ivan Ljubicic (CRO) v 6-Frantisek Cermak (CZE)/Michal Mertinak (SVK)
MD, Rd 1: 4-Mahesh Bhupathi (IND)/Max Mirnyi (BLR) v Michael Kohlmann (GER)/Jarkko Nieminen (FIN)
MD, Rd 1: 13-Michael Llodra (FRA)/Andy Ram (ISR) v Julien Benneteau (FRA)/Steve Darcis (BEL)

COURT 21
\WD, Rd 1: Alexandra Dulgheru (ROU)/Edina Gallovits (ROU) v Carly Gullickson (USA)/Vladimira Uhlirova (CZE)
WS, Rd 2: Tsvetana Pironkova (BUL) v 29-Shahar Peer (ISR)
MD, Rd 1: Ivo Karlovic (CRO)/Dusan Vemic (SRB) v 9-Christopher Kas (GER)]/Dick Norman (BEL)
WD, Rd 1: Shahar Peer (ISR)/Galina Voskoboeva (KAZ) v Magdalena Rybarikova (SVK)/Renata Voracova (CZE)

(Image via sports.sina.com.cn)

Australian Open Day 3 Wrap-up: Brutal end for Dementieva, Blake, Tomic


It's another missed opportunity for Elena Dementieva at the Grand Slam after beaten by comeback queen Justine Henin yesterday.

Fresh from winning in Sydney last week, she came to Melbourne with confidence to clinch a Grand Slam title which is still missing from her trophy list.

Dementieva lost 7-5, 7-6 in the high-pressure match at Rod Laver Arena.


In the men's singles, US Open champ Juan Martin del Potro battled for over four hours before winning 6-4, 6-7, 5-7, 6-3, 10-8 against James Blake to reach the third round of the Australian Open.


Another notable match yesterday was the one between Marin Cilic and local boy Bernard Tomic.

Cilic survived the match with a 6-7, 6-3, 4-6, 6-2, 6-4 victory over the 17-year old.

Here's the rest of the results from the Australian Open singles and doubles on Day 3 (prefix number denotes seeding):

Round 2 - Men's Singles
14-Marin Cilic (CRO) bt Bernard Tomic (AUS) 6-7(6) 6-3 4-6 6-2 6-4.
4-Juan Martin Del Potro (ARG) bt James Blake (USA) 6-4 6-7(3) 5-7 6-3 10-8.
Florent Serra (FRA) bt Jarkko Nieminen (FIN) 3-6 6-4 5-7 7-6(4) 7-5.
5-Andy Murray (GBR) bt Marc Gicquel (FRA) 6-1 6-4 6-3
Ivo Karlovic (CRO) bt Julien Benneteau (FRA) 2-6 6-1 6-3 6-3.
Florian Mayer (GER) bt 29-Viktor Troicki (SRB) 4-6 6-4 7-6(2) 6-1.
12-Gael Monfils (FRA) bt Q-Antonio Veic (CRO) 6-4 6-4 6-4.
19-Stanislas Wawrinka (SUI) bt Igor Kunitsyn (RUS) 6-3 6-2 6-2.
24-Ivan Ljubicic (CRO) bt Andrey Golubev (KAZ) 6-3 3-6 6-2 6-3
27-Philipp Kohlschreiber (GER) bt Wayne Odesnik (USA) 6-4 3-6 6-3 6-2
Evgeny Korolev (RUS) bt 21-Tomas Berdych (CZE) 6-4 6-4 7-5
Feliciano Lopez (ESP) bt Rainer Schuttler (GER) 6-3 2-6 6-3 6-2
33-John Isner (USA) bt Louk Sorensen (IRL) 6-3 7-6(4) 7-5
2-Rafael Nadal (ESP) bt Lukas Lacko (SVK) 6-2 6-2 6-2
7-Andy Roddick (USA) bt Thomaz Bellucci (BRA) 6-3 6-4 6-4
11-Fernando Gonzalez (CHI) bt Marsel Ilhan (TUR) 6-3 6-4 7-5

Round 1 - Women's SIngles
22-Daniela Hantuchova (SVK) bt Viktoriya Kutuzova (UKR) 3-6 6-1 7-5
29-Shahar Peer (ISR) bt Lucie Hradecka (CZE) 6-7(5) 6-2 6-1
Sofia Arvidsson (SWE) bt Jarmila Groth (AUS) 6-4 2-6 6-4
Tathiana Garbin (ITA) bt 28-Elena Vesnina (RUS) 7-6(5) 6-4
Julia Gorges (GER) bt Tamira Paszek (AUT) 6-0 3-6 6-3
7-Victoria Azarenka (BLR) bt Stephanie Cohen-Aloro (FRA) 6-2 6-0
9-Vera Zvonareva (RUS) bt Kristina Kucova (SVK) 6-2 6-0
Melinda Czink (HUN) bt Stefanie Vogele (SUI) 5-7.
16-Li Na (CHN) bt Marina Erakovic (NZL) 6-2 6-0
Tsvetana Pironkova (BUL) bt Galina Voskoboeva (KAZ) 6-4 6-4.
Julia Gorges (GER) bt Tamira Paszek (AUT) 6-0 3-6 6-3.
4-Caroline Wozniacki (DEN) bt Aleksandra Wozniak (CAN) 6-4 6-2.
Yaroslava Shvedova (KAZ) bt Kimiko Date Krumm (JPN) 6-4 6-2
Iveta Benesova (CZE) bt Chang Kai-Chen (TPE) 7-5 6-2.
Agnes Szavay (HUN) bt Stephanie Dubois (CAN) 6-3 6-2

Round 2 - Women's Singles
Justine Henin (BEL) bt 5-Elena Dementieva (RUS) 7-5 7-6(6).
Roberta Vinci (ITA) bt Vania King (USA) 7-6(7) 7-5.
Maria Kirilenko (RUS) bt Yvonne Meusburger (AUT) 6-3 6-1.
8-Jelena Jankovic (SRB) bt Katie O'Brien (GBR) 6-2 6-2.
Sara Errani (ITA) bt Ekaterina Makarova (RUS) 6-2 6-3.
27-Alisa Kleybanova (RUS) bt Sorana Cirstea (ROU) 6-4 6-3.
2-Dinara Safina (RUS) bt Barbora Zahlavova Strycova (CZE) 6-3 6-4.
31-Alona Bondarenko (UKR) bt Polona Hercog (SLO) 6-4 7-5.
Angelique Kerber (GER) bt 26-Aravane Rezai (FRA) 6-2 6-3.
Yanina Wickmayer (BEL) bt 12-Flavia Pennetta (ITA) 7-6(2) 6-1.
19-Nadia Petrova (RUS) bt Kaia Kanepi (EST) 6-4 6-4.
Zheng Jie (CHN) bt 24-Maria Jose Martinez (ESP) 2-6 6-2 6-3.
11-Marion Bartoli (FRA) bt Sandra Zahlavova (CZE) 6-4 6-4.
15-Kim Clijsters (BEL) bt Tamarine Tanasugarn (THA) 6-3 6-3.
Elena Baltacha (GBR) bt 30-Kateryna Bondarenko (UKR) 6-2 7-5.
3-Svetlana Kuznetsova (RUS) bt Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-2 6-2

Round 1 - Men's Doubles
2-Daniel Nestor (CAN)/Nenad Zimonjic (SRB) bt Samuel Groth/Jason Kubler (AUS) 7-6(5) 6-3.
Kaden Hensel/Greg Jones (AUS) bt Paolo Lorenzi (ITA)/Christophe Rochus (BEL) 7-6(3) 3-6 7-6(2).
Leonardo Mayer/Horacio Zeballos (ARG) bt 12-Marcelo Melo/Bruno Soares (BRA) 7-6 6-4.
Lucas Arnold (ARG)/Horia Tecau (ROU) bt Wesley Moodie (RSA)/Mikhail Youzhny (RUS) 4-6 7-6(4) 7-5.
Colin Fleming/Ken Skupski (GBR) bt Lu Yen-Hsun (TPE)/Janko Tipsarevic (SRB) 7-5 6-4.
17-Jurgen Melzer (AUT)/Philipp Petzschner (GER) bt Marc Lopez/Santiago Ventura (ESP) 6-4 6-1.
8-Marcel Granollers/Tommy Robredo (ESP) bt Matthew Ebden/Brydan Klein (AUS) 6-2 6-4.
5-Lukasz Kubot (POL)/Oliver Marach (AUT) bt Juan Ignacio Chela (ARG)/Daniel Gimeno (ESP) 6-7(1) 6-3 6-1.
Albert Montanes (ESP)/Martin Vassallo Arguello (ARG) bt Jose Acasuso/Sebastian Prieto (ARG) 6-4 6-4
5-Lukasz Kubot (POL)/Oliver Marach (AUT) bt Juan Ignacio Chela (ARG)/Daniel Gimeno (ESP) 6-7(1) 6-3 6-1
Colin Fleming/Ken Skupski (GBR) bt Lu Yen-Hsun (TPE)/Janko Tipsarevic (SRB) 7-5 6-4
17-Jurgen Melzer (AUT)/Philipp Petzschner (GER) bt Marc Lopez/Santiago Ventura (ESP) 6-4 6-1
1-Bob Bryan/Mike Bryan (USA) bt Michael Berrer/Simon Greul (GER) 6-4 7-5.
7-Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) bt Ross Hutchins (GBR)/Jordan Kerr (AUS) 6-4 2-6 7-6(4)
Rik De Voest (RSA)/Scott Lipsky (USA) bt Rohan Bopanna (IND)/Aisam Qureshi (PAK) 4-6 6-1 7-6(6).
Arnaud Clement (FRA)/Jonathan Erlich (ISR) bt 10-Julian Knowle (AUT)/Robert Lindstedt (SWE) 6-7(3) 6-4 6-4
Rameez Junaid/Peter Luczak (AUS) bt 15-Jaroslav Levinsky (CZE)/Travis Parrott (USA) 4-6 7-6(5) 6-2
Johan Brunstrom (SWE)/Jean-Julien Rojer (AHO) bt Guillermo Garcia-Lopez (ESP)/Olivier Rochus (BEL) 6-2 6-3
Philipp Marx (GER)/Igor Zelenay (SVK) bt Nick Lindahl/Matt Reid (AUS) 6-3 6-4
Prakash Amritraj/Somdev Devvarman (IND) bt James Cerretani/Travis Rettenmaier (USA) 5-7 6-4 7-5

(Images via Yahoo! Sports)

Jan 20, 2010

Australian Open Day 3: Today's matches

Schedule of play on Day 3 of the Australian Open at Melbourne Park:

Prefix number denotes seeding.

All sessions start at 11am Melbourne time unless stated:

Rod Laver Arena
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) v 3-Svetlana Kuznetsova (RUS)
15-Kim Clijsters (BEL) v Tamarine Tanasugarn (THA)
Lukas Lacko (SVK) v 2-Rafael Nadal (ESP)

Not before 7:00pm
5-Elena Dementieva (RUS) v Justine Henin (BEL)
14-Marin Cilic (CRO) v Bernard Tomic (AUS)

Hisense Arena
4-Caroline Wozniacki (DEN) v Aleksandra Wozniak (CAN)
7-Andy Roddick (USA) v Thomaz Bellucci (BRA)
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) v 2-Dinara Safina (RUS)
James Blake (USA) v 4-Juan Martin Del Potro (ARG)

Margaret Court Arena
Jarmila Groth (AUS) v Sofia Arvidsson (SWE)
Yanina Wickmayer (BEL) v 12-Flavia Pennetta (ITA)
Sophie Ferguson/Jessica Moore (AUS) v 2-Venus Williams/Serena Williams (USA)
Antonio Veic (CRO) v 12-Gael Monfils (FRA)

Not before 7:00pm
5-Andy Murray (GBR) v Marc Gicquel (FRA)

Court 2
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) v 7-Victoria Azarenka (BLR)
Maria Kirilenko (RUS) v Yvonne Meusburger (AUT)
Feliciano Lopez (ESP) v Rainer Schuettler (GER)
8-Jelena Jankovic (SRB) v Katie O'Brien (GBR)

Court 3
9-Vera Zvonareva (RUS) v Kristina Kucova (SVK)
Marsel Ilhan (TUR) v 11-Fernando Gonzalez (CHI)
26-Aravane Rezai (FRA) v Angelique Kerber (GER)
Sorana Cirstea (ROM) v 27-Alisa Kleybanova (RUS)

Court 4
Stefanie Voegele(SUI) v Melinda Czink(HUN)
Ekaterina Makarova(RUS) v Sara Errani(ITA)
Lucas Arnold Ker(ARG) / Horia Tecau(ROU) v Wesley Moodie(RSA) / Mikhail Youzhny(RUS)
Roberta Vinci(ITA) v Vania King(USA)

Court 5
James Cerretani(USA) / Travis Rettenmaier(USA) v Prakash Amritraj(IND) / Somdev Devvarman(IND)
Jaroslav Levinsky(CZE) 15 / Travis Parrott(USA) 15 v Rameez Junaid(AUS) / Peter Luczak(AUS)
Colin Fleming(GBR) / Ken Skupski(GBR) v Yen-Hsun Lu(TPE) / Janko Tipsarevic(SRB)
Timea Bacsinszky(SUI) / Tathiana Garbin(ITA) v Anabel Medina Garrigues(ESP) / Caroline Wozniacki(DEN)
Marcelo Melo(BRA)12 / Bruno Soares(BRA) 12 v Leonardo Mayer(ARG) / Horacio Zeballos(ARG)

Court 6
Marina Erakovic(NZL) v Na Li(CHN) 16
Kateryna Bondarenko(UKR) 30 v Elena Baltacha(GBR)
Bob Bryan(USA) 1 / Mike Bryan(USA) 1 v Michael Berrer(GER) / Simon Greul(GER)
Igor Kunitsyn(RUS) v Stanislas Wawrinka(SUI) 19

Court 7
Daniela Hantuchova(SVK) 22 v Viktoriya Kutuzova(UKR)
Lisa Raymond(USA) 6 / Rennae Stubbs(AUS) 6 v Mariya Koryttseva(UKR) / Darya Kustova(BLR)
Alicia Molik(AUS) / Meghann Shaughnessy(USA) v Klaudia Jans(POL) / Alicja Rosolska(POL)
Nuria Llagostera Vives(ESP) 3 / Maria Jose Martinez Sanchez(ESP) 3 v Jelena Dokic(AUS) / Petra Kvitova(CZE)

Court 8
Kimiko Date Krumm(JPN) v Yaroslava Shvedova(KAZ)
Sandra Zahlavova(CZE) v Marion Bartoli(FRA) 11
John Isner(USA) 33 v Louk Sorensen(IRL)
Jarkko Nieminen(FIN) v Florent Serra(FRA)

Court 10
Galina Voskoboeva(KAZ) v Tsvetana Pironkova(BUL)
Guillermo Garcia-Lopez(ESP) / Olivier Rochus(BEL) v Johan Brunstrom(SWE) / Jean-Julien Rojer(AHO)
Philipp Kohlschreiber(GER)[27] v Wayne Odesnik(USA)
Paolo Lorenzi(ITA) / Christophe Rochus(BEL) v Kaden Hensel(AUS) / Greg Jones(AUS)

Court 11
Elena Vesnina(RUS) 28 v Tathiana Garbin(ITA)
Rohan Bopanna(IND) / Aisam-Ul-Haq Qureshi(PAK) v Rik De Voest(RSA) / Scott Lipsky(USA)
Lukasz Kubot(POL) 5 / Oliver Marach(AUT) 5 v Juan Ignacio Chela(ARG) / Daniel Gimeno-Traver(ESP)
Jarmila Groth(AUS) / Olivia Rogowska(AUS) v Julie Coin(FRA) / Marie-Eve Pelletier(CAN)
Yung-Jan Chan(TPE) / Monica Niculescu(ROU) v Monique Adamczak(AUS) / Nicole Kriz(AUS)

Court 13
Philipp Marx(GER) / Igor Zelenay(SVK) v Nick Lindahl(AUS) / Matt Reid(AUS)
Maria Jose Martinez Sanchez(ESP) 24 v Jie Zheng(CHN)
Polona Hercog(SLO) v Alona Bondarenko(UKR) 31
Viktor Troicki(SRB) 29 v Florian Mayer(GER)

Court 14
Tamira Paszek(AUT) v Julia Goerges(GER)
Ross Hutchins(GBR) / Jordan Kerr(AUS) v Mariusz Fyrstenberg(POL) 7 / Marcin Matkowski(POL) 7
Marc Lopez(ESP) / Santiago Ventura(ESP) v Jurgen Melzer(AUT) 17 / Philipp Petzschner(GER) 17
Julia Goerges(GER) / Arantxa Parra Santonja(ESP) v Su-Wei Hsieh(TPE) 4 / Shuai Peng(CHN) 4
Cara Black(ZIM) 1 / Liezel Huber(USA) 1 vs. Tatjana Malek(GER) / Andrea Petkovic(GER)

Court 18
Kai-Chen Chang(TPE) v Iveta Benesova(CZE)
Kaia Kanepi(EST) v Nadia Petrova(RUS) 19
Andrey Golubev(KAZ) v Ivan Ljubicic(CRO) 24
Ivo Karlovic(CRO) v Julien Benneteau(FRA)

Court 19
Lucie Hradecka(CZE) v Shahar Peer(ISR) 29
Tomas Berdych(CZE) 21 v Evgeny Korolev(KAZ)
Marcel Granollers(ESP) 8 v Tommy Robredo(ESP) 8 v Matthew Ebden(AUS) / Brydan Klein(AUS)
Bethanie Mattek-Sands(USA) 8 / Zi Yan(CHN) 8 v Kirsten Flipkens(BEL) / Melanie Oudin(USA)

Court 21
Stephanie Dubois(CAN) v Agnes Szavay(HUN)
Arnaud Clement (FRA) / Jonathan Erlich(ISR) v Julian Knowle(AUT) 10 / Robert Lindstedt(SWE) 10
Albert Montanes(ESP) / Martin Vassallo Arguello(ARG) v Jose Acasuso(ARG) / Sebastian Prieto(ARG)
Andrea Hlavackova(CZE) / Lucie Hradecka(CZE) v Anna Chakvetadze(RUS) / Tamira Paszek(AUT)

(Image via heraldsun.com.au)

Australian Open Day 2 Wrap-up: Roger Federer survives scare

Roger Federer may have problem living up to his usual game but at the end of the day, he still won.

Igor Andreev had been challenged by his girlfriend Maria Kirilenko to take Federer down after she knocked out Maria Sharapova in the first round on Monday. Perhaps it was too much pressure for the Russian.

Here's the rest of the results from the Australian Open singles first round on Day 2 (prefix number denotes seeding):


Round 1 - Men's Singles
26-Nicolas Almagro (ESP) bt Q-Xavier Malisse (BEL) 7-6(12) 6-4 2-6 4-6 8-6.
Denis Istomin (UZB) bt 32-Jeremy Chardy (FRA) 6-2 6-2 6-0.
Q-Donald Young (USA) bt Christophe Rochus (BEL) 1-6 7-5 6-2 6-4.
Marco Chiudinelli (SUI) bt WC-Marinko Matosevic (AUS) 7-6(7) 7-6(3) 4-6 6-3.
3-Novak Djokovic (SRB) bt Daniel Gimeno (ESP) 7-5 6-3 6-2.
Stephane Robert (FRA) bt Potito Starace (ITA) 6-3 7-6(2) 7-6(4).
Michael Berrer (GER) bt Kristof Vliegen (BEL) 6-1 6-2 6-1.
Benjamin Becker (GER) bt Q-Grega Zemlja (SLO) 7-6(5) 7-5 7-5.
Victor Hanescu (ROU) bt Juan Ignacio Chela (ARG) 6-4 6-3 7-6(2).
Jan Hajek (CZE) bt Robby Ginepri (USA) 7-6(2) 7-5 6-1.
Q-Ivan Dodig (CRO) bt 23-Juan Carlos Ferrero (ESP) 2-6 1-6 6-4 6-1 6-1.
22-Lleyton Hewitt (AUS) bt Q-Ricardo Hocevar (BRA) 6-1 6-2 6-3.
31-Albert Montanes (ESP) bt Oscar Hernandez (ESP) 7-6(5) 2-2 ret.
Taylor Dent (USA) bt Fabio Fognini (ITA) 6-1 6-3 6-3.
Janko Tipsarevic (SRB) bt WC-Ryan Harrison (USA) 6-2 6-4 7-6(3).
Michael Llodra (FRA) bt Martin Vassallo Arguello (ARG) 6-3 7-5 6-4.
Alejandro Falla (COL) bt Marcos Daniel (BRA) 7-5 6-3 6-1.
Q-Antonio Veic (CRO) bt Daniel Kollerer (AUT) 6-4 3-6 6-7(3) 6-1 6-4.
18-Tommy Haas (GER) bt Simon Greul (GER) 6-7(5) 6-4 6-2 6-1.
Marcos Baghdatis (CYP) bt Paolo Lorenzi (ITA) 6-2 6-4 6-4.
Q-Illya Marchenko (UKR) bt Carlos Moya (ESP) 7-6(2) 7-5 6-3.
17-David Ferrer (ESP) bt Frederico Gil (POR) 6-0 6-0 2-0 ret.
Q-Stefan Koubek (AUT) bt Rajeev Ram (USA) 4-6 6-3 5-7 6-1 6-3.
10-Jo-Wilfried Tsonga (FRA) bt Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-3 6-4 6-4.
30-Juan Monaco (ARG) bt Ernests Gulbis (LAT) 6-3 7-6(5) 6-1.
Marcel Granollers (ESP) bt 8-Robin Soderling (SWE) 5-7 2-6 6-4 6-4 6-2.
1-Roger Federer (SUI) bt Igor Andreev (RUS) 4-6 6-2 7-6(2) 6-0.
Santiago Giraldo (COL) bt 16-Tommy Robredo (ESP) 6-4 6-2 6-2.
Marc Gicquel (FRA) bt Simone Bolelli (ITA) 7-6(2) 7-6(3) 6-3.
Florent Serra (FRA) bt 28-Jurgen Melzer (AUT) 6-1 6-7(3) 6-4 4-6 6-3.
Julien Benneteau (FRA) bt Q-David Guez (FRA) 0-6 6-4 7-6(4) 7-6(2).
Lukas Lacko (SVK) bt Leonardo Mayer (ARG) 6-4 6-4 6-0.
Lukasz Kubot (POL) bt Mischa Zverev (GER) 6-3 6-3 6-3.
James Blake (USA) bt Arnaud Clement (FRA) 7-5 7-5 6-2.
27-Philipp Kohlschreiber (GER) bt Horacio Zeballos (ARG) 6-1 7-5 6-1.
Rainer Schuttler (GER) bt 25-Sam Querrey (USA) 6-3 2-6 6-4 6-3.
29-Viktor Troicki (SRB) bt Nicolas Lapentti (ECU) 4-6 6-3 6-1 6-3.
19-Stanislas Wawrinka (SUI) bt Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6-3 6-3 6-2.
Thomaz Bellucci (BRA) bt Teimuraz Gabashvili (RUS) 6-3 7-5 4-6 6-4.
Q-Ivan Sergeyev (UKR) bt Dudi Sela (ISR) 6-3 7-6(3) 4-6 7-6(8).
Feliciano Lopez (ESP) bt Pablo Cuevas (URU) 6-1 6-4 7-5.
33-John Isner (USA) bt Andreas Seppi (ITA) 6-3 6-3 3-6 5-7 6-4.
6-Nikolay Davydenko (RUS) bt Q-Dieter Kindlmann (GER) 6-1 6-0 6-3.
9-Fernando Verdasco (ESP) bt WC-Carsten Ball (AUS) 6-7(4) 7-6(1) 7-5 6-2.
12-Gael Monfils (FRA) bt Q-Matthew Ebden (AUS) 6-4 6-4 6-4.
LL-Marsel Ilhan (TUR) bt WC-Sebastien Grosjean (FRA) 6-4 6-3 7-5.
14-Marin Cilic (CRO) bt Fabrice Santoro (FRA) 7-5 7-5 6-3.
Igor Kunitsyn (RUS) bt Jose Acasuso (ARG) 6-1 2-6 6-4 6-2.
Q-Louk Sorensen (IRL) bt Lu Yen-Hsun (TPE) 6-4 3-6 6-2 6-1.
Evgeny Korolev (RUS) bt Daniel Brands (GER) 6-2 7-5 7-5.
21-Tomas Berdych (CZE) bt Robin Haase (NED) 6-0 6-3 6-3.
Jarkko Nieminen (FIN) bt WC-Nick Lindahl (AUS) 6-2 7-5 6-4.


Round 1 - Women's Singles
Julie Coin (FRA) bt WC-Alicia Molik (AUS) 3-6 7-6(4) 6-3.
17-Francesca Schiavone (ITA) bt Alize Cornet (FRA) 0-6 7-5 6-0.
Alberta Brianti (ITA) bt Varvara Lepchenko (USA) 6-0 3-6 6-1.
21-Sabine Lisicki (GER) bt Petra Martic (CRO) 6-1 6-4.
Sybille Bammer (AUT) bt Arantxa Parra (ESP) 6-3 6-2.
Gisela Dulko (ARG) bt Q-Zuzana Kucova (SVK) 6-0 5-7 7-5.
Alla Kudryavtseva (RUS) bt Melanie Oudin (USA) 2-6 7-5 7-5.
Petra Kvitova (CZE) bt Jill Craybas (USA) 6-1 7-5.
6-Venus Williams (USA) bt Lucie Safarova (CZE) 6-2 6-2.
10-Agnieszka Radwanska (POL) bt Tatjana Malek (GER) 6-1 6-0.
Karolina Sprem (CRO) bt 25-Anabel Medina (ESP) 6-3 6-2.
Roberta Vinci (ITA) bt Anna-Lena Gronefeld (GER) 7-5 6-4.
Andrea Petkovic (GER) bt Q-Renata Voracova (CZE) 6-2 6-4.
Kristina Barrois (GER) bt Akgul Amanmuradova (UZB) 6-0 7-6(6).
31-Alona Bondarenko (UKR) bt Q-Kathrin Worle (GER) 6-2 6-2.
32-Carla Suarez (ESP) bt Ayumi Morita (JPN) 7-5 6-4.
WC-Casey Dellacqua (AUS) bt Anastasiya Yakimova (BLR) 6-2 3-6 6-4.
8-Jelena Jankovic (SRB) bt Monica Niculescu (ROU) 6-4 6-0.
Sorana Cirstea (ROU) bt WC-Olivia Rogowska (AUS) 6-3 2-6 6-2.
Kaia Kanepi (EST) bt Chan Yung-Jan (TPE) 7-6(4) 6-2.
Vania King (USA) bt 23-Dominika Cibulkova (SVK) 6-3 6-7(5) 7-5.
1-Serena Williams (USA) bt Urszula Radwanska (POL) 6-2 6-1.
Barbora Zahlavova Strycova (CZE) bt Q-Regina Kulikova (RUS) 7-6(5) 6-7(10) 6-3.
Tamarine Tanasugarn (THA) bt WC-Sesil Karatantcheva (KAZ) 6-1 7-6(0).
Polona Hercog (SLO) bt Q-Yuliana Fedak (UKR) 6-4 6-0.
13-Samantha Stosur (AUS) bt Q-Han Xinyun (CHN) 6-1 3-6 6-2.
Sara Errani (ITA) bt Klara Zakopalova (CZE) 6-2 7-6(5).
19-Nadia Petrova (RUS) bt Edina Gallovits (ROU) 6-3 6-4.
Q-Angelique Kerber (GER) bt Olga Govortsova (BLR) 6-3 6-3.
Ekaterina Makarova (RUS) bt 18-Virginie Razzano (FRA) 6-2 6-3.
11-Marion Bartoli (FRA) bt Rossana De Los Rios (PAR) 6-4 6-1.
Katie O'Brien (GBR) bt Patricia Mayr (AUT) 6-3 6-3.
26-Aravane Rezai (FRA) bt Sania Mirza (IND) 6-4 6-2.
Sandra Zahlavova (CZE) bt WC-Coco Vandeweghe (USA) 6-0 6-1.
20-Ana Ivanovic (SRB) bt Q-Shenay Perry (USA) 6-2 6-3.

Jan 19, 2010

Australian Open Day 2: Today's matches

SCHEDULE of play on Day 2 of the Australian Open at Melbourne Park:

Prefix number denotes seeding.

All sessions start at 11am Melbourne time unless stated:

Rod Laver Arena
Han Xinyun (CHN) v 13-Samantha Stosur (AUS)
1-Serena Williams (USA) v Urszula Radwanska (POL)
1-Roger Federer (SUI) v Igor Andreev (RUS)

Not before 7pm
22-Lleyton Hewitt (AUS) v Ricardo Hocevar (BRA)
Julie Coin (FRA) v Alicia Molik (AUS)

Hisense Arena
9-Fernando Verdasco (ESP) v Carsten Ball (AUS)
4-Caroline Wozniaki (DEN) v Aleksandra Wozniak (CAN)
Lucie Safarova (CZE) v Venus Williams (USA)
3-Novak Djokovic (SRB) v Daniel Gimeno-Traver (ESP)

Margaret Court Arena
8-Jelena Jankovic (SRB) v Monica Niculescu (ROM)
Anastasiya Yakimova (BLR) v Casey Dellacqua (AUS)
10-Jo-Wilfied Tsonga (FRA) v Sergiy Stakhovski (UKR)
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) v 7-Victoria Azarenka (BLR)

Not before 7.30
20-Mikhail Youzhny (RUS) v Richard Gasquet (FRA)

Court 2
Shenay Perry (USA) v 20-Ana Ivanovic (SRB)
Dieter Kindlmann (GER) v 6-Nicolay Davydenko (RUS)
Jarmila Groth (AUS) v Sofia Ardvidsson (SWE)
Marcel Granollers (ESP) v 8-Robin Soderling (SWE)
10-Agnieszka Radwanska (POL) v Tatian Malek (GER)

Court 3
Rossana De Los Rios (PAR) v 11-Marion Bartoli (FRA)
22-Daniela Hantuchova (SVK) v Viktoriya Kutozova (UKR)
Paolo Lorenzi (ITA) v Marcos Baghdatis (CYP)
Marina Erkovic (NZL) v 16-Li Na (CHN)
Marinko Matosevic (AUS) v Marco Chiudinelli (SUI)

Court 4
Patricia Mayr (AUT) v Katie O'Brien (GBR)
Rainer Schuettler (GER) v 25-Sam Querrey (USA)
Daniel Koellerer (AUT) v Antonio Veic (CRO)
Zuzana Kucova (SVK) v Gisela Dulko (ARG)
Kristof Vliegen (BEL) v Michael Berrer (GER)

Court 5 (From 11.30am)
Yuliana Fedak (UKR) v Polona Hercog (SLO)
To finish: David Guez (FRA) leads Julien Benneteau (FRA) 4-0
Anna-Lena Groenefeld (GER) v Roberta Vinci (ITA)
Juan Ignacio Chela (ARG) v Victor Hanescu (ROU)
Stephane Robert (FRA) v Potito Starace (ITA)

Court 6
Olga Govortsova (BLR) v Angelique Kerber (GER)
To finish: Tamarine Tanasugarn (THA) leads Sesil Karatantcheva (KAZ) 6-1 5-6
James Blake (USA) v Arnaud Clement (FRA)
30-Juan Monaco (ARG) v Ernests Gulbis (LAT)
Melanie Oudin (USA) v Alla Kudryavtseva (RUS)
Alize Cornet (FRA) v 17-Francesca Schiavone (ITA)

Court 7
21-Tomas Berdych (CZE) v Robin Haase (NED)
To finish: Marsel Ilhan (TUR) leads Sebastien Grosjean (FRA) 6-4 4-2
Yung-Jan Chan (TPE) v Kaia Kanepi (EST)
Carlos Moya (ESP) v Illya Marchenko (UKR)
Jan Hajek (CZE) v Robby Ginepri (USA)
Varvara Lepchenko (USA) v Alberta Brianti (ITA)

Court 8
18-Virginie Razzano (FRA) v Ekaterina Makarova (RUS)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v 19-Stanislas Wawrinka (SUI)
Ayumi Morita (JPN) v 32-Carla Suarez Navarro (ESP)
Frederico Gil (POR) v 17-David Ferrer (ESP)
Fabio Fognini (ITA) v Taylor Dent (USA)

Court 10
Klara Zakopalova (CZE) v Sara Errani (ITA)
To finish: Igor Kunitsyn (RUS) leads Jose Acasuso (ARG) 6-1 2-6 3-2
Lukas Lacko (SVK) v Leonardo Mayer (ARG)
Kristina Barrois (GER) v Akgul Amanmuradova (UZB)
Alejandro Falla (COL) v Marcos Daniel (BRA)
Christophe Rochus (BEL) v Donald Young (USA)

Court 11
Daniel Brands (GER) v Evgeny Korolev (KAZ)
To finish: Barbora Zahlavova Strycova (CZE) leads Regina Kulikova (RUS) 7-6 (5) 6-7 (10) 4-3
Florent Serra (FRA) v Jurgen Melzer (AUT)[28]
25-Anabel Medina Garrigues (ESP) v Karolina Sprem (CRO)
Benjamin Becker (GER) v Grega Zemlja (SLO)
Denis Istomin (UZB) v 32-Jeremy Chardy (FRA)

Court 13
Edina Gallovits (ROU) v 19-Nadia Petrova (RUS)
To finish: Vania King (USA) leads 23-Dominika Cibulkova (SVK) 6-3 1-2
Santiago Giraldo (COL) v 16-Tommy Robredo (ESP)
Ivan Dodig (CRO) v 23-Juan Carlos Ferrero (ESP)
21-Sabine Lisicki (GER) v Petra Martic (CRO)

Court 14
Louk Sorensen (IRL) v Yen-Hsun Lu (TPE)
To finish: Thomaz Bellucci (BRA) leads Teimuraz Gabashvili (RUS) 6-3 7-5 4-6 3-2
Lukasz Kubot (POL) v Mischa Zverev (GER)
Renata Voracova (CZE) v Andrea Petkovic (GER)
Oscar Hernandez (ESP) v 31-Albert Montanes (ESP)

Court 18
33-John Isner (USA) v Andreas Seppi (ITA)
To finish: 27-Philipp Kohlschreiber (GER) leads Horacio Zeballos (ARG) 6-1 4-3
Kathrin Woerle (GER) v 31-Alona Bondarenko (UKR)
Ryan Harrison (USA) v Janko Tipsarevic (SRB)
Arantxa Parra Santonja (ESP) v Sybille Bammer (AUT)

Court 19
Ivan Sergeyev (UKR) v Dudi Sela (ISR)
To finish: 29-Viktor Troicki (SRB) leads Nicolas Lapentti (ECU) 4-6 6-3 6-1 5-3
Rajeev Ram (USA) v Stefan Koubek (AUT)
Petra Kvitova (CZE) v Jill Craybas (USA)
26-Nicolas Almagro (ESP) v Xavier Malisse (BEL)

Court 21
Coco Vandeweghe (USA) v Sandra Zahlavova (CZE)
Feliciano Lopez (ESP) v Pablo Cuevas (URU)
Marc Gicquel (FRA) v Simone Bolelli (ITA)
Martin Vassallo Arguello (ARG) v Michael Llodra (FRA)


Australian Open Day 1 Wrap-up: Maria shuts out Maria

The biggest upset on Day 1 at the Australian Open went to Maria Sharapova who was upset by Maria Kirilenko 7-6 (4), 3-6, 6-4 in the first round.

According to Kirilenko, she and boyfriend Igor Andreev wanted to kick off 2010 with a bang.

She did it and now she wants Andreev to achieve the same winning moment when he meets Roger Federer tomorrow.

In the men's singles, Rafael Nadal has no problem overcoming Australian Peter Luczak in straight sets (results below).

Just on day one alone, police has removed 11 people from Melbourne Park for disruptive behaviour and smuggling flares onto the grounds.

This is expected to continue for the next one or two weeks to come.

Here's the full results from the Australian Open singles first round (prefix number denotes seeding):

Round 1 - Men's Singles

Andrey Golubev (KAZ) beat Mardy Fish (USA) 6-2 1-6 6-3 6-3
Bernard Tomic (AUS) beat Q-Guillaume Rufin (FRA) 6-3 6-4 6-4
2-Rafael Nadal (ESP) beat Peter Luczak (AUS) 7-6(0) 6-1 6-4
4-Juan Martin Del Potro (ARG) beat Michael Russell (USA) 6-4 6-4 3-6 6-2
Ivo Karlovic (CRO) beat 13-Radek Stepanek (CZE) 2-6 7-6(5) 6-4 3-6 6-4

Wayne Odesnik (USA) beat Q-Blaz Kavcic (SLO) 4-6 6-1 6-4 6-2
5-Andy Murray (GBR) beat Q-Kevin Anderson (RSA) 6-1 6-1 6-2
7-Andy Roddick (USA) beat Thiemo de Bakker (NED) 6-1 6-4 6-4

Florian Mayer (GER) beat Philipp Petzschner (GER) 0-6 2-6 6-4 6-2 6-2
11-Fernando Gonzalez (CHI) beat Olivier Rochus (BEL) 6-3 6-4 3-6 6-1
24-Ivan Ljubicic (CRO) beat WC-Jason Kubler (AUS) 6-1 6-2 6-2


Round 1 - Women's Singles

5-Elena Dementieva (RUS) beat Vera Dushevina (RUS) 6-2 6-1
Justine Henin (BEL) beat Kirsten Flipkens (BEL) 6-4 6-3
24-Maria Jose Martinez (ESP) beat Evgeniya Rodina (RUS) 6-0 6-0
12-Flavia Pennetta (ITA) beat Anna Chakvetadze (RUS) 6-3 3-6 6-2
3-Svetlana Kuznetsova (RUS) beat Anastasia Rodionova (AUS) 6-1 6-2
Q-Yanina Wickmayer (BEL) beat Alexandra Dulgheru (ROU) 1-6 7-5 10-8
15-Kim Clijsters (BEL) beat Q-Valerie Tetreault (CAN) 6-0 6-4
Elena Baltacha (GBR) bt Pauline Parmentier (FRA) 6-4 3-6 7-5
Maria Kirilenko (RUS) beat 14-Maria Sharapova (RUS) 7-6(4) 3-6 6-4
Q-Yvonne Meusburger (AUT) beat Timea Bacsinszky (SUI) 6-4 4-6 6-2
30-Kateryna Bondarenko (UKR) beat Raluca Olaru (ROU) 6-2 7-6(6)
Zheng Jie (CHN) beat Peng Shuai (CHN) 0-6 6-1 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) beat Anastasija Sevastova (LAT) 6-2 6-4
2-Dinara Safina (RUS) beat Magdalena Rybarikova (SVK) 6-4 6-4
27-Alisa Kleybanova (RUS) beat Jelena Dokic (AUS) 6-1 7-5

(Images via Yahoo! Sports)

Australian Open 2010 Players Party

We love players' party!

There were two events reported last weekend, the Crown's Players Party and another one at the Long Room.

The Crown's has more star players appearance - Roger Federer, Rafael Nadal, Maria Sharapova, Anastasia Pivovarova and Jelena Jankovic (photos in sequence).


Meanwhile, players who attended the Long Room party were Agnieszka Radwanska, Nikolay Davydenko and wifey Irina, Tommy Robredo, Anabel Medina Garrigues, Jarkko Nieminen, and Samuel and Jarmila Groth.
(Images via zimbio.com, Australian Open website)

Federer & Friends stage fundraiser for Haiti victims

Roger Federer is the one who initiated the fundraiser for the earthquake victims in Haiti last Sunday.

Dubbed "Hit For Haiti", the event raised more than $185k on the eve of the Australian Open.

In this event, Federer teamed up with Serena Williams, Lleyton Hewitt and Samantha Stosur.

Their opponents were Rafael Nadal, Novak Djokovic, Andy Roddick and Kim Clijsters.

In the end, Federer’s so-called Red Team beat the rival Blue Team 7-6 in their one-set match that lasted an hour and a half.



The teams were named according to the colours of Haiti’s flag.

(Via AP; Image by William West/AFP/Getty Images)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...