Jan 19, 2010

Australian Open Day 2: Today's matches

SCHEDULE of play on Day 2 of the Australian Open at Melbourne Park:

Prefix number denotes seeding.

All sessions start at 11am Melbourne time unless stated:

Rod Laver Arena
Han Xinyun (CHN) v 13-Samantha Stosur (AUS)
1-Serena Williams (USA) v Urszula Radwanska (POL)
1-Roger Federer (SUI) v Igor Andreev (RUS)

Not before 7pm
22-Lleyton Hewitt (AUS) v Ricardo Hocevar (BRA)
Julie Coin (FRA) v Alicia Molik (AUS)

Hisense Arena
9-Fernando Verdasco (ESP) v Carsten Ball (AUS)
4-Caroline Wozniaki (DEN) v Aleksandra Wozniak (CAN)
Lucie Safarova (CZE) v Venus Williams (USA)
3-Novak Djokovic (SRB) v Daniel Gimeno-Traver (ESP)

Margaret Court Arena
8-Jelena Jankovic (SRB) v Monica Niculescu (ROM)
Anastasiya Yakimova (BLR) v Casey Dellacqua (AUS)
10-Jo-Wilfied Tsonga (FRA) v Sergiy Stakhovski (UKR)
Stephanie Cohen-Aloro (FRA) v 7-Victoria Azarenka (BLR)

Not before 7.30
20-Mikhail Youzhny (RUS) v Richard Gasquet (FRA)

Court 2
Shenay Perry (USA) v 20-Ana Ivanovic (SRB)
Dieter Kindlmann (GER) v 6-Nicolay Davydenko (RUS)
Jarmila Groth (AUS) v Sofia Ardvidsson (SWE)
Marcel Granollers (ESP) v 8-Robin Soderling (SWE)
10-Agnieszka Radwanska (POL) v Tatian Malek (GER)

Court 3
Rossana De Los Rios (PAR) v 11-Marion Bartoli (FRA)
22-Daniela Hantuchova (SVK) v Viktoriya Kutozova (UKR)
Paolo Lorenzi (ITA) v Marcos Baghdatis (CYP)
Marina Erkovic (NZL) v 16-Li Na (CHN)
Marinko Matosevic (AUS) v Marco Chiudinelli (SUI)

Court 4
Patricia Mayr (AUT) v Katie O'Brien (GBR)
Rainer Schuettler (GER) v 25-Sam Querrey (USA)
Daniel Koellerer (AUT) v Antonio Veic (CRO)
Zuzana Kucova (SVK) v Gisela Dulko (ARG)
Kristof Vliegen (BEL) v Michael Berrer (GER)

Court 5 (From 11.30am)
Yuliana Fedak (UKR) v Polona Hercog (SLO)
To finish: David Guez (FRA) leads Julien Benneteau (FRA) 4-0
Anna-Lena Groenefeld (GER) v Roberta Vinci (ITA)
Juan Ignacio Chela (ARG) v Victor Hanescu (ROU)
Stephane Robert (FRA) v Potito Starace (ITA)

Court 6
Olga Govortsova (BLR) v Angelique Kerber (GER)
To finish: Tamarine Tanasugarn (THA) leads Sesil Karatantcheva (KAZ) 6-1 5-6
James Blake (USA) v Arnaud Clement (FRA)
30-Juan Monaco (ARG) v Ernests Gulbis (LAT)
Melanie Oudin (USA) v Alla Kudryavtseva (RUS)
Alize Cornet (FRA) v 17-Francesca Schiavone (ITA)

Court 7
21-Tomas Berdych (CZE) v Robin Haase (NED)
To finish: Marsel Ilhan (TUR) leads Sebastien Grosjean (FRA) 6-4 4-2
Yung-Jan Chan (TPE) v Kaia Kanepi (EST)
Carlos Moya (ESP) v Illya Marchenko (UKR)
Jan Hajek (CZE) v Robby Ginepri (USA)
Varvara Lepchenko (USA) v Alberta Brianti (ITA)

Court 8
18-Virginie Razzano (FRA) v Ekaterina Makarova (RUS)
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v 19-Stanislas Wawrinka (SUI)
Ayumi Morita (JPN) v 32-Carla Suarez Navarro (ESP)
Frederico Gil (POR) v 17-David Ferrer (ESP)
Fabio Fognini (ITA) v Taylor Dent (USA)

Court 10
Klara Zakopalova (CZE) v Sara Errani (ITA)
To finish: Igor Kunitsyn (RUS) leads Jose Acasuso (ARG) 6-1 2-6 3-2
Lukas Lacko (SVK) v Leonardo Mayer (ARG)
Kristina Barrois (GER) v Akgul Amanmuradova (UZB)
Alejandro Falla (COL) v Marcos Daniel (BRA)
Christophe Rochus (BEL) v Donald Young (USA)

Court 11
Daniel Brands (GER) v Evgeny Korolev (KAZ)
To finish: Barbora Zahlavova Strycova (CZE) leads Regina Kulikova (RUS) 7-6 (5) 6-7 (10) 4-3
Florent Serra (FRA) v Jurgen Melzer (AUT)[28]
25-Anabel Medina Garrigues (ESP) v Karolina Sprem (CRO)
Benjamin Becker (GER) v Grega Zemlja (SLO)
Denis Istomin (UZB) v 32-Jeremy Chardy (FRA)

Court 13
Edina Gallovits (ROU) v 19-Nadia Petrova (RUS)
To finish: Vania King (USA) leads 23-Dominika Cibulkova (SVK) 6-3 1-2
Santiago Giraldo (COL) v 16-Tommy Robredo (ESP)
Ivan Dodig (CRO) v 23-Juan Carlos Ferrero (ESP)
21-Sabine Lisicki (GER) v Petra Martic (CRO)

Court 14
Louk Sorensen (IRL) v Yen-Hsun Lu (TPE)
To finish: Thomaz Bellucci (BRA) leads Teimuraz Gabashvili (RUS) 6-3 7-5 4-6 3-2
Lukasz Kubot (POL) v Mischa Zverev (GER)
Renata Voracova (CZE) v Andrea Petkovic (GER)
Oscar Hernandez (ESP) v 31-Albert Montanes (ESP)

Court 18
33-John Isner (USA) v Andreas Seppi (ITA)
To finish: 27-Philipp Kohlschreiber (GER) leads Horacio Zeballos (ARG) 6-1 4-3
Kathrin Woerle (GER) v 31-Alona Bondarenko (UKR)
Ryan Harrison (USA) v Janko Tipsarevic (SRB)
Arantxa Parra Santonja (ESP) v Sybille Bammer (AUT)

Court 19
Ivan Sergeyev (UKR) v Dudi Sela (ISR)
To finish: 29-Viktor Troicki (SRB) leads Nicolas Lapentti (ECU) 4-6 6-3 6-1 5-3
Rajeev Ram (USA) v Stefan Koubek (AUT)
Petra Kvitova (CZE) v Jill Craybas (USA)
26-Nicolas Almagro (ESP) v Xavier Malisse (BEL)

Court 21
Coco Vandeweghe (USA) v Sandra Zahlavova (CZE)
Feliciano Lopez (ESP) v Pablo Cuevas (URU)
Marc Gicquel (FRA) v Simone Bolelli (ITA)
Martin Vassallo Arguello (ARG) v Michael Llodra (FRA)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...